Проекти на Профилирана гимназия "Христо Ботев"
Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ се изпълнява в рамките на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз с конкретен бенефициент Министерство на образованието и науката (МОН).
Уважаеми ученици,
Започва поредното предизвикателство наречено „Новаторство, креативност и СТЕМ – използване на модерни
технологии в класната стая“ – новият проект за 2023/2024 учебна година на ПГ “Христо Ботев“, гр. Дупница по
програма „Еразъм+“.
Не пропускайте възможността да се запознаете с културата, историята и иновациите в образованието на Испания,
участвайки в 14- дневен ученически обмен в слънчева Севиля през ноември.
Желаещите да участват могат да подават документи на
erasmusdyun@abv.bg до 08.09.2023г.
Необходими документи:
– Заявление за участие в селекцията (образец)
– СV- европейски формат на английски език(образец)
– Мотивационно писмо на английски език
През учебната 2022/2023 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението на дейности по национална програма „Иновации в действие“, Модул 1 и 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации и форуми за иновации в образованието“ и Модул 4 „Осигуряване на финансови средства за материали, учебни средства и пособия за прилагане на иновативни методи на преподаване“.
През 2022 г. програмата е насочена към подкрепа на училища и на учители, реализиращи иновативни дейности чрез създаването на иновативна учебна среда в класната стая, иновативни методи на преподаване, както и към училища с иновативни практики и такива с потенциал за развитие на иновации в областта на природните науки, дигиталните технологии, инженерното мислене и математика (STEM).
Тази програма дава възможност за обмен на идеи и иновативни училищни практики чрез посещение на място на учители и ученици от иновативни училища-партньори от цялата страна.
Основната цел на програмата е да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи, както и чрез засилване употребата на дигитални средства и информационни технологии в обучението, повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето, подобряване на академичните резултати, повишаване на творческата активност на учениците и педагозите. Създаване на мрежа от иновативни училища за споделяне и обмяна на опит за по-успешно прилагане на компетентностния подход в обучението и за формирането на ключови умения на XXI век.
През учебната 2022/2023 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението на дейности по национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта”.
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 2 „Компетентности и таланти“ на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Сред основните цели на програмата са:
- Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности;
- Засилване на интереса на учениците за участие в групи/отбори за колективни спортове и изкуства и за изяви в областта на танцовото, музикалното и театралното изкуство, както и в областта на спорта;
- Насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на учениците;
- Изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол в учениците;
- Повишаване на музикалната, танцовата и театралната култура на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценности;
- Стимулиране на интереса на учениците към богатото музикално, танцово и театрално наследство, както и към колективните спортове;
- Развитие на спортните способности на учениците и изграждане на умения за здравословен начин на живот.
В Профилирана гимназия „Христо Ботев“, за учебната 2022-2023 година, бяха сформирани следните клубове:
- Клуб „Театрално изкуство“ – ръководител Анелия Андонова
- Клуб „Музикално изкуство“ – ръководител Надя Джоргова
- Клуб „Танцово изкуство“ – ръководител Владко Евтимов
- Клуб “Волейбол” – ръководител Георги Балабанов
- Клуб “Баскетбол” – ръководител Любомир Георгиев
- Клуб “Футбол” – ръководители Асен Нешев и Янек Кючуков
Дейности
- Клуб „Театрално изкуство“ – ръководител Анелия Андонова
- Клуб „Музикално изкуство“ – ръководител Надя Джоргова
- Клуб „Танцово изкуство“ – ръководител Владко Евтимов
На 06.04.2023 г. се проведоха творчески изяви по Национална програма “Заедно в изкуствата и в спорта”. Стартът бе даден от клубовете в Модул 1 “Изкуства” на Профилирана гимназия “Христо Ботев”.
Дейности
- Клуб „Театрално изкуство“ – ръководител Анелия Андонова
- Клуб „Музикално изкуство“ – ръководител Надя Джоргова
- Клуб „Волейбол“ – ръководител Георги Балабанов
- Клуб „Баскетбол“ – ръководител Любомир Георгиев
- Клуб “Футбол” – ръководители Асен Нешев и Янек Кючуков
През 2022-2023 учебна година нашите ученици се представиха отлично в Областните първенства на ученически игри:
- Баскетбол- девойки XI -XII клас – първо място
- Волейбол – юноши VIII -X клас – първо място
- Волейбол – юноши XI -XII клас – първо място
- Волейбол – девойки VIII -X клас – второ място
- Волейбол – девойки XI -XII клас – второ място
- Футбол – юноши VIII -X клас – първо място
- Футбол – юноши XI -XII клас – първо място
През учебната 2022/2023 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението на дейности по национална програма Ученически олимпиади и състезания“ модул 2 “Осигуряване обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади”. В училището са сформирани две групи за допълнителна работа с ученици за подготовка за олимпиади:
- Философия – ръководител Надя Джоргова-Калвина
- Техническо Чертане – ръководител Иван Бечков
Основни дейности засегнати в програмата са:
- Провеждане на допълнителна работа с ученици за подготовка за олимпиади;
- Осигуряване на условия за участие на ученици в националния кръг на олимпиадите по български език и литература, английски език, немски език, френски език, испански език, италиански език, руски език, математика, информатика, информационни технологии, лингвистика, философия, история и цивилизации, география и икономика, гражданско образование, физика, астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование и техническо чертане, както и на интердисциплинарната олимпиада за начален етап на образование;
- Администриране на дейностите, свързани с обучението на ученици и участието на учители и ученици в национални олимпиади и състезания.
Очаквани резултати:
- Засилен интерес от страна на учениците към участие в национални и международни олимпиади и състезания.
- Осигурени условия за откриване, стимулиране и развитие на способностите на деца и ученици с изявени дарби и формиране на нагласи за учене през целия живот;
- Повишени спортни и социални умения на децата и учениците;
- Проведени допълнителни обучения за подготовка на ученици за участие в ученическите олимпиади по групи с ученици от всички етапи и степени на училищното образование, което е съобразено с техните интереси и възможности.
След усилената работа на учениците и техните ръководители не закъсняха и успехите.
Дея Милтанова от VIII a клас и Йоан Божков от VIII г клас са сред 28-те ученици от цяла България, класирали се на националния кръг на олимпиадата по техническо чертане.
През учебната 2022/2023 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението на дейности по Оперативна програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ приоритетна ос “Кръгова икономика и управление на ресурсите”, процедура BGENVIRONMENT-3.001 „Малка грантова схема кръгова икономика“.
Кратко описание на проект “Училище без отпадъци”
Хранителните отпадъци, генерирани от населението и в частност в училищата и детските градини са сериозен проблем, който стои не само пред образователните институции, но и за населението на Дупница като цяло. Местното население няма изградени навици и култура да събира разделно отпадъците и да използва рационално ресурсите.
Една от идентифицираните причини е липсата на достатъчна информация за вредното въздействие върху околната среда и начините за намаляване на генерирането на отпадъци. За решаването на този проблем СЕУ “Св. Паисий Хилендарски” и ПГ “Христо Ботев” – Дупница и ОУ “Христо Ботев” – с. Крайници в партньорство с Фондация “Зелена индустрия, иновации и технологичен трансфер” и норвежката консултантска компания IDN ще въведе иновативен модел на училище без хранителен отпадък и ще премине необходимите 7 стъпки за сертифициране със Зелен флаг.
От учебната 2021/2022 година, Профилирана гимназия „Христо Ботев“ гр. Дупница е училище включено в списък на иновативните училища в Република България приет с Решение № 523 на МС от 22.07.2021 г.
Иновациите включени в проекта „Уча и се забавлявам. Уча и успявам.“ са:
Разработване по нов начин на учебен план съобразно Наредба №4/2015 и учебни
програми съобразно Наредба №5/2015 за учениците от X и XII клас.
Промяната е свързана с въвеждане на нови учебни предмети за 2021/2022 г. :
- Дигитална история и култура, X клас 54 часа годишно – 28 ученици, 3 учители (по история и цивилизация, музика и ИТ)
и родители; - Екопредприемачество, XII клас 31 часа годишно – 50 ученици, 2 учители (по предприемачество и биология и здравно образование), родители, представители на местния бизнес и общината.
Използване на нови методи на преподаване.
- Моделът „Обърната класна стая“, Основна цел на иновацията е повишаване активността на учениците в учебния процес по информатика и физика. Учителят подготвя видео уроци по конкретно изучавана тема, учениците изучават новия учебен материал вкъщи в удобно за тях време (дори чрез различни дигитални устройства). За по-добро усвояване на новите знания се използват съвременни методи и техники като: дискусии, решаване на казуси, мисловни карти, проектно-ориентирано обучение, образователни игри, онлайн тестове, работа в групи и екипи, „Ускорено учене“.
- Методът„Учи английски с песни и игри“ Основните цели на иновацията са постигане по-голямо разнообразие в преподаването, посредством
интересни материали и задачи, устойчиво насърчаване на учениците да развият творческия си потенциал и мислене, успоредно с
усвояването на чуждия език. Децата в тийнейджърска възраст прекарват повече време на телефоните, слушайки музика и играейки игри. И двете дейности са интересни и предпочитани от тях, ето защо е удачно да бъдат интегрирани учебния процес. - Моделът „Забавна математика“ – основен модел в определен тип уроци по математика. Въвеждането на динамичен софтуер за обучение, създаване на интерактивен учебен проект и проектно-ориентирано обучение, стимулира повишено желание за работа у учениците, чрез активно използване средствата на ИКТ. Този модел способства за повишаване успеваемостта на учениците, позволява достъпно, привлекателно и успешно усвояване на повече знания по математика.
Като част от иновативния проект „Уча и се забавлявам. Уча и успявам.“, всяка учебна година, се провежда вече станало традиционно училищно логическо състезание „ЗАБАВНА МАТЕМАТИКА“. Всеки понеделник в рамките на няколко седмица се публикува по една логическа задача във Фейсбук страницата на училището, в училищния сайт и на информационното табло на I-ви етаж във фоайето на Гимназията. Желаещите да участват в състезанието предават решението си до петък в съответната седмица от публикуването на задачата, на учителя си по математика. След периода на провеждане училищна комисия прави класиране, а най-изявените ученици получават награди.
Всяка учебната година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в национална програма “Без свободен час” Модул 1. „Без свободен час в училище“
Програмата е свързана с необходимостта от създаване на условия за непрекъснат образователен процес на децата и учениците в детските градини (ДГ), в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП) при отсъствие на педагогически специалист и на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС).
Националната програма е разработена в съответствие с приоритет 3 “Мотивирани и креативни учители” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030).
През учебната 2021/2022 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението дейностите по проект на МОН BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
Проектът цели да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности са логически обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Те са пряко свързани с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение.
През учебната 2020/2021 година в Профилирана гимназия “Христо Ботев” бе реализиран проект по Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда, модул „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки в профилираната подготовка“. Целта на проекта е подобряване на материално-техническата база в съответствие със съвременните изисквания за провеждане на обучението по профилирана подготовка по природни науки.
В рамките на проекта бе изградена и изцяло оборудвана Експериментална по природни науки.
През учебната 2020/2021 година Профилирана гимназия „Христо Ботев“ участва в изпълнението на дейности по национална програма „Иновации в действие“, Модул 1 и 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации и форуми за иновации в образованието“.
Тази програма дава възможност за обмен на идеи и иновативни училищни практики чрез посещение на място на учители и ученици от иновативни училища-партньори от цялата страна.
Основната цел на програмата е да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи, както и чрез засилване употребата на дигитални средства и информационни технологии в обучението, повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето, подобряване на академичните резултати, повишаване на творческата активност на учениците и педагозите.